آیا سئو همان تبلیغات کلیکی است؟

آیا سئو همان تبلیغات کلیکی است؟

گسترش و رقابت بالا در تجارت الکترونیکی، سبب شده که همه صاحبان سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی، سخت در تلاش جهت یافتن بهترین روش بهینه‌سازی و افزایش ترافیک وب‌سایت خود باشند.

این‌که تبلیغات کلیکی (PPC) بهتر یا سئو سازی (SEO) سایت، مستلزم شناخت هر دو شیوه و تفاوت‌ها و شباهت‌های بین آن‌ها است که در  ادامه مطلب به آن پرداخته‌شده است.

تبلیغات کلیکی (Pay Per Click) چیست؟

یکی از روش‌های تبلیغات اینترنتی هست که بنر یا متن آگهی بر روی سایت‌های دیگر قرارگرفته و در ابتدا تعیین می‌شود که به ازای هر کلیک چه مبلغی باید پرداخته شود.

مهم‌ترین مزیت تبلیغات کلیکی، زود بازدهی و رسیدن به آمار ترافیک بالای سایت مقصد است و در مقابل بزرگ‌ترین عیب تبلیغات PPC هزینه‌‌بری زیاد و کلیک‌های تقلبی در آن باید برشمارد.

پلتفرم Google Adwords محصولی انحصاری شرکت گوگل، بزرگ‌ترین و بهترین نمونه از تبلیغات کلیکی است که در دنیا شناخته می‌شود.

 سئو (SEO) چیست؟

سئو مخفف عبارت “Search Engine Optimization” که به معنای "بهینه‌سازی سایت برای موتورهای" جستجو ترجمه شده است‌. درواقع در این روش سایت‌ها را بر اساس یک سری الگوریتم‌های مشخص، تنظیم و پیاده‌سازی می‌کنند تا موتور جستجوگری مانند گوگل، رتبه و امتیاز بیشتری به سایت سئو شده بدهد و در هنگام نمایش نتایج جستجوی برای کاربر، سایت آن‌ها در اولویت اول قرار بگیرد.

شباهت‌ تبلیغات کلیکی و سئو

تبلیغات کلیکی (PPC) و سئو (SEO) هر دو به‌منظور افزایش ترافیک سایت استفاده می‌شوند و همین وجه تشابه هر دوی آن‌ها است. مدیران و صاحبان سایت‌ها با انواع روش‌های تبلیغات کلیکی و همچنین بهینه‌سازی وب‌سایت خود به دنبال کاربران و مشتریان بیشتر هستند‌.

تفاوت‌ تبلیغات کلیکی و سئو

 

تبلیغات کلیکی و سئو از شیوه‌های و روش‌های مختلفی جهت بازاریابی و افزایش ترافیک استفاده می‌کنند که در هزینه و زمان بسیار تأثیرگذار است.

 

عمده‌ترین تفاوت تبلیغات کلیکی و سئو در موارد زیر است و در ادامه با مقایسه سئو و گوگل ادوردز به‌عنوان بزرگ‌ترین مرجع تبلیغات کلیکی، به‌طور دقیق‌تری اختلاف آن‌ها موردبررسی قرار داده می‌شود.

 ۵ فرق اصلی و مهم تبلیغات کلیکی و سئو

۱. هزینه

۲. زمان

۳. ترافیک

۴. راحتی

۵. نرخ تبدیل

هزینه مصرفی

طبق تعریف تبلیغات کلیکی، به ازای تعداد کلیک‌ها که همان کاربران هستند، مبلغی معین باید پرداخت شود. بنابراین هزینه جز اصلی این نوع بازاریابی است. اما بهینه‌سازی سایت یا همان سئو، چنانچه مدیر و صاحب وب‌سایت، با قوانین آن آشنا باشند، رایگان بوده و یا فقط مبلغی جهت استخدام یک سئو کار مصرف می‌شود.

 زمان نتیجه‌گیری

پروسه سئو برای به ثمر رسیدن و نتیجه‌گیری نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند دارد که زمان زیادی احتیاج دارد. در مقابل تبلیغات کلیکی مطابق با توافق صورت گرفته هرزمانی که پول پرداخت شود، خیلی سریع‌ افزایش کاربر و ترافیک سایت را به دنبال دارد.

اما نکته اصلی در این است که نتایج سئو ماندگار هستند ولی تبلیغات کلیکی با اتمام زمان و هزینه، کار افزایش ترافیک نیز به پایان می‌رسد.

 

 

 ترافیک سایت

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که سئو در افزایش تعداد کاربران مؤثرتر از تبلیغات کلیکی است‌. به‌خصوص اگر با بهینه‌سازی اصولی وب‌سایت در بین پنج نتیجه صفحه اول موتور جستجو باشد.

 سادگی و آسان بودن استفاده

در حالت کلی، تبلیغات کلیکی آسان‌تر از سئو هست، زیرا با انتخاب سایت میزبان تبلیغات، مسئولیت انجام بازاریابی را بر عهده اوست. ولی بهینه‌سازی سایت کار هر کسی نیست و نیاز به اطلاعات و آموزش‌های گسترده‌ای دارد.

هر چند تبلیغات کلیکی نیز پیچیدگی‌های زیادی دارد، این‌که به چه سایتی اعتماد کرد و یا کلیک‌های صورت گرفته واقعی هستند یا خیر، مستلزم دانش و تجربه کافی در زمینه است.

 

نرخ تبدیل  (Conversion Rate)

 

اصطلاح نرخ تبدیل به معنای تعداد کاربرانی که کارهای درخواستی سایت مانند ثبت‌نام، خرید محصول، دانلود و غیره را انجام می‌دهند. آمار نشان داده که تبلیغات کلیکی نرخ تبدیل بالاتری از سئو دارد و کاربران بیشتری اعمال خواسته‌شده را اجرا کرده‌اند.

مقایسه عملکرد Google Adwords با سئو

 

 موقعیت قرارگیری سایت در گوگل ادوردز مشخص و قابل تعیین کردن است و می‌توان تبلیغ سایت را در بالاترین مکان صفحه جستجوی گوگل قرار داد، اما در مورد سئو هیچ چیز مشخص نیست و مستلزم زمان و تلاش بسیار زیاد بوده و رتبه و جایگاه سایت در نتایج به موتور جستجو مربوط است.

 

 گوگل ادوردز کار بازاریابی سایت را فقط در گوگل انجام می‌دهد، درصورتی‌که سئو بهینه‌ساز سایت برای تمام موتورهای جستجوگر است.

 

 تبلیغات در گوگل ادوردز تضمین شده است و در مدت کوتاهی نتیجه دلخواه به دست می‌آید؛ اما در سئو هیچ ضمانتی وجود ندارد که پس از صرف زمان طولانی چه اتفاقی خواهد افتاد و حتی ممکن است تلاش بی‌فایده باشد.

 

 گوگل ادوردز را می‌توان با تعداد کلمات کلیدی زیادی انجام داد و سایت را به رتبه بالایی رساند‌. اما در سئو به‌منظور نتیجه‌گیری بهتر و همچنین جریمه نشدن این کار با کلمات کمتری باید صورت گیرد.

 

  در بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) اصطلاح محاسبه بازگشت سرمایه‌گذاری (ROL) وجود دارد که زمان برگشت هزینه انجام شده را محاسبه و پیش‌بینی می‌کند. این عمل در گوگل‌ ادوردز آسان‌تر انجام‌ می‌پذیرد اما در مورد سئو تخمین ROL سخت است.

کدام روش بهتر است؟ سئو یا تبلیغات کلیکی

بنا بر آنچه گفته شد سئو همان تبلیغات کلیکی نیست و بین آن‌ها تفاوت‌های زیادی وجود دارد. اما واقعیت این است که تبلیغات کلیکی و سئو در مقابل یکدیگر نیستند، بلکه مکمل هم و دو ابزار قدرتمند بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) هستند که هیچ یک بر دیگری برتری و ارجحیت ندارد.

بهترین استراتژی در افزایش ترافیک سایت استفاده هم‌زمان از هر دوی آن‌هاست. یعنی تا وقتی‌ که زمان لازم جهت سئو و بهینه‌سازی سایت سپری شود، از روش‌های تبلیغات کلیکی مانند کمپین‌ گوگل ادوردز استفاده کرد‌. این‌ روش به‌خصوص برای سایت‌های نوپا و استارتاپ‌ها لازم و ضروری است تا با افزایش کاربران و معرفی فعالیت و کسب‌وکار خود به آن‌ها، زودتر بتوانند کسب درآمد کرده و به اهداف خود برسند‌.

و نکته آخر توصیه می‌شود که برای سئو کاری وب‌سایت‌ها و همچنین استفاده از انواع روش‌های تبلیغات کلیکی ازجمله گوگل ادوردز حتماً از افراد متخصص و باتجربه در این زمینه‌ها استفاده شود. زیرا با هرگونه اشتباهی ممکن است نتیجه عکس حاصل شده و با حتی سایت موردنظر از نتایج جستجوی گوگل و امثال آن حذف گردد‌.

  • شرکت راد فناوری اطلاعات (رادفا)
  • 1397/08/30 11:23

آخرین پست های بلاگ

تولید محتوای با کیفیت و اصیل

تولید محتوای با کیفیت و اصیل

علاوه بر مطالب ارائه شده درباره سئو داخلی، تولید محتوا را نباید نادیده گرفت. درواقع هر سایت با محتوا درونش معنا پیدا می‌کند. بنابراین محتوا عامل اصلی و تعیین‌کننده‌ای در رسیدن به رتب

چگونه سایتی در صفحه اول گوگل داشته باشیم؟

چگونه سایتی در صفحه اول گوگل داشته باشیم؟

طبق آمارها حدود ۹۰ درصد کاربران از مرورگر گوگل برای جستجو استفاده می‌کنند و دراین‌بین بیش از

بهینه سازی تصویر در وب

بهینه سازی تصویر در وب

تصاویر با کیفیت در دنیای وب، همیشه بین استفاده از فایل هایی با اندازه کوچک تر و در عین حال فراهم کردن کیفیت بالای تصویر، تعادل ایجاد می کند. تعبیه و استفاده م

مفاهیم هرم معکوس از دیدگاه SEO

مفاهیم هرم معکوس از دیدگاه SEO

استفاده از هرم معکوس از جنبه های دیگری نیز مهم است. علاوه بر استفاده از هرم معکوس در مطالب آنلاین، استفاده از آن سبب کمک کردن و بهینه کردن موتورهای جستجو یا (Search Engine Optimization/SEO) نیز خوا

چگونه نوشته و سبک نگارش خود را برای خواننده های آنلاین بهینه سازی کنید؟

چگونه نوشته و سبک نگارش خود را برای خواننده های آنلاین بهینه سازی کنید؟

هرم معکوس چه نقشی در بازاریابی آنلاین دارد؟ مطالبی که اصل موضوع را به کاربر اعلام کرده و در ابتدای متن خود کاربر بتواند از آن اطلاع پیدا کند، در واقع باعث جذب مخ

cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china